Van KOSGEB Destek ve Başvurusu

Van KOSGEB Destek ve Başvurusu

Van Kosgeb destek sağlama konusunda diğer şehirlere öncülük eden yerler arasındadır. Kişiler kendi işlerini kurmak, ilerlemek ve büyütmek için devlet desteğine ihtiyaç duyabilmektedir. Özellikle bireyler kendi iş sektörlerinde patron olmak, alanında çeşitli başarılı faaliyetler yürütebilmek için maddi desteğe ihtiyaç duyar. Bunun için KOSGEB kurulmuştur. Hem küçük ölçekli hem de büyük ölçekli iş sektörlerinde belirli miktara kadar geri ödemeli faizsiz kredi ya da geri ödemesiz hibe vermektedir.

Büyük şehirlerde iş kurmak ya da büyütmek sermayeye bağlıdır. Alanında uzman kişiler devlet desteği almak için KOSGEB’e başvurabilir ve uygun görüldüğü takdirde hibe verilebilir. KOSGEB’den destek almak için belirli şartlara sahip olmak gerekir. Başvuru değerlendirildikten sonra bireylere dönüş sağlanır. Özellikle büyük şehirlerde iş kurmak için Kosgeb desteği oldukça önemlidir. Örneğin Van Kosgeb destek sağlama konusunda diğer şehirlere öncülük eden yerler arasındadır. Girişimciler maddi ve manevi olarak desteklenerek kişilerin istihdam sağlaması, alanında gelişim göstermesi beklenir.

KOSGEB Kredi ve Hibe Desteklerinden Kimler Faydalanabilir?

Kosgeb nedir? Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak bilinir. Kosgeb, aslında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını yürütür. Kosgeb ne işe yarar? Küçük ya da büyük işletmeleri maddi olarak destekleyerek ayakta kalması, sektörde kendilerini geliştirmesi, hizmet verebilmesi, rakipleri ile aralarındaki rekabetin azalması için çalışmalar yapar.

Kosgeb tüzel kişiliğe sahiptir ve yıllar içinde birçok küçük ya da büyük işletmelere destek vererek ekonomiye katkı sağlamaktadır. Bu destekler kendi bünyesinde farklı politikaları içermektedir ve kişiler iş kurup destek talep ederken bu şartları bilerek başvurularını yapmalıdır. Van Kosgeb başvuru yapmak ücretsizdir ve internet üzerinden hızlı, sorunsuz şekilde yapılabilmektedir. Öncelikle Kosgeb’e başvuru yapmadan önce bireyler yapacakları iş hakkında detaylı araştırma yapmalı, ne üzerinde işletme açacağına başlangıçta karar vermelidir. Aynı zamanda başvuru yapmadan önce Kosgeb sayfasında listelenen desteklenen mesleklere uyup uymadığı kontrol edilmelidir. Eğer açılacak işletme listede desteklenen meslekler arasında yer alıyorsa direkt olarak e devlet üzerinden ücretsiz şekilde başvuru yapılabilir.

Kosgeb desteklediği meslekleri ayrı sınıflandırmış ve öncesinde eğitim vererek gelişim, teori açısından da girişimcileri desteklemektedir. Kosgeb destek grupları şunlardır:

  • KOBİ finansman destekleri
  • İŞGEM / TEKMER destek programı
  • Girişimcilik destekleri
  • İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
  • Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri

Kosgeb yurtdışında iş kurmak ya da yaygınlaşmak isteyen girişimcilere de destek sunmaktadır. Ancak şart ve koşulları diğer desteklerden farklı olabilmektedir.

Van KOSGEB Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Kosgeb hibe ya da faizsiz kredi başvurusunda bulunmak için belirli şartlar bulunur. Bunlar:

  • Reşit olmak (18 yaşı doldurulmalı)
  • Kosgeb tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi tamamlanmalı ve başarılı sonuçlar elde edilmeli
  • Kurulmuş bir işletme destek almak istiyorsa KOBİ statüsüne sahip olmalı
  • Kurulmuş bir işletme ise aynı zamanda KOSGEB verilerine işletme kaydı oluşturulmalıdır.
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *